REvil Ransomware Grubu Ortalıktan Kayboldu

REvil Ransomware fidye yazılım grubu ortalıktan kayboldular.

Dünyayı saran pandemi dönemiyle birlikte teknolojik aletlerle uğraşılan zaman da büyük artış gerçekleşti. Bu dönem de özellikle artan siber olaylar tüm dünya da konuşulan konulardan biri oldu. Bu siber saldırılar da şüphesiz adın sürekli söz ettiren Rusya merkezli fidye yazılım grubu REvil oldu.

Hedef aldıkları dünyaca ünlü şirketleri zor duruma sokarak milyonlarca dolar fidye aldılar.

En son JBS ve Kaseya’yı hedef alan REvil grubu bu olaylardan sonra ortalıktan kayboldular. Grubun deep web’de bulunan sitelerine ulaşılmazken bu olaylardan sonra REvil grubunun çöktüğü ve sonları mı geldi gibi sorular sorulmaya başladı.

Dikkat çeken diğer konu ise grubun kapanmasının ABD başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı telefon konuşmasına denk gelmesi.

Konuşmanın içeriğinin siber saldırıları engellemek olduğu açıklanmıştı. Bu durumdan sonra REvil grubun ortalıktan kaybolması Rusya devleti tarafından desteklenen bir grup olduğu sözlerini dışarı çıkarmış oldu.

REvil Grubu Kimdir ?

Dünya da artan siber olaylarda sürekli bahsettiren gruplardan biri olan REvil bir fidye yazılım grubudur. Özellikle dünya da yüksek profilli şirketleri ve kurumları hedeflerine alıyorlar.

REvil grubunun Rusya merkezli olduğu düşünülüyor. Böyle düşünülmesinin nedeni ise hiç bir Rusya şirketi ve kurumu hedef almamaları.

REvil grubu hedefinin güvenliğini ihlal etmek, verileri çalmak ve kurbanın sistemindeki dosyaları kilitlemek ve şifre çözücü anahtar/araç için fidye ödemesi talep etmek şeklinde hareket ederler.

Okuduğunuz için teşekkürler.

https://sibermanset.com/2021/07/12/instagram-hesabim-calindi-hesabi-geri-kurtarma/

Categories: Hack Grupları, Hack Haber

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s