Booking.com Veri İhlali Cezası !!

Dünyaca ünlü seyahat şirketi Booking.com ‘a veri ihlali cezası…

Seyahat hizmetlerinden bahsederken ilk akla gelen şirketlerden biri olan Booking.com geçmişte yaşadığı veri ihlalini bildirmediği için ceza aldı. Yaşanılan olaydan sonra bir çok kullanıcı verisi hackerların eline geçmişti.

560.000 $ Para Cezası

Hollanda merkezli Konaklama ve uçuş hizmeti veren Booking.com 2018 yılında yaşadığı saldırıda veri kaybını bildirmediği için 560.000 $ para cezasına çarptırıldı. 2018 yaşanılan veri kaybı 2019 yılında yeni öğrenildi. Veri ihlali yaşandığı 72 saat için de bildirilmek zorunda ancak olayın üzerinde süre geçmesine rağmen veri ihlali kullanıcılarına bildirilmedi. Hollanda Veri Koruma Kurumu (AP) bu durumun ardında para cezası verdi. AP başkan yardımcısı Monique Verdier yaptığı açıklama da :

“Bu ciddi bir ihlal. İyi önlemler almış olsanız bile veri ihlali maalesef her yerde olabilir. Ancak müşterilerinizin zarar görmesini ve böyle bir veri ihlalinin tekrarlanmasını önlemek için bunu zamanında bildirmelisiniz.”

Açıklama Geldi

Para cezası olaylarından sonra Booking.com sözcüsü tarafından açıklama geldi.

“Az sayıda otel, yanlışlıkla Booking.com hesap giriş bilgilerini çevrimiçi dolandırıcılara sağladı, ancak Booking.com platformunu güçlendiren kod veya veri tabanlarından hiçbir ödün verilmedi. Şüpheli faaliyetlerle ilgili ilk raporları aldıktan sonra, sorunu anlamak ve çözmek için çalışmaya başladık, ancak maalesef konunun dahili olarak istediğimiz kadar hızlı bir şekilde iletilmesini sağlayamadık O zamandan beri ortaklarımız ve çalışanlarımız arasında önemli gizlilik önlemleri ve genel güvenlik süreçleri hakkında farkındalığı ve eğitimi artırmak için ek adımlar attık ve aynı zamanda dahili raporlama kanallarımızın hızını ve verimliliğini daha da optimize etmeye çalıştık. Kişisel verilerin korunması ve güvenliği Booking.com’ da en önemli önceliktir ve öyle kalacaktır.”

Okuduğunuz için teşekkürler…

Bir sonra ki yazımız : https://sibermanset.com/fransa-cumhurbaskanligi-hacklendi/

Categories: Hack Haber

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s