Röportajlar

Hacktivizm Yöneticisi KocaReis ile Röportaj…

Yeni başlattığımız röportaj serisinde her hack grubunda bulunan yönetici ve saygın kişiler ile röportaj yapmaya karar vermiştik. Bugün Hacktivizm.org yöneticisi KocaReis ile devam edeceğiz…

öncellikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Biraz kendinizden bahsedermisiniz ? Kimdir bu KocaReis...
KocaReis : Eyvallah whiteim kocareis aslında eskiden zamanının çoğunu point blank oynamakla geçirmiş bir isim. Yaklaşık 2014-2015 senelerinde aim bot kullanan bebelerin bahsettiği bir hack forumu ile tanıştım bu ortamla forumda chat vardı şuan sanırım kapalı orası isim vermeyeyim. Onun dışında her türlü teknolojik konulara ilgi duyan bir kişi diyebiliriz koca reis için 🙂
Teknolojiye ilginiz bayadır var peki ne zaman hack kavramı ile tanışdınız ?
KocaReis : 2014 senesinde hackforum.com u sosyal medyada keşfetmiştim, o zamanlar yeni yeni kurulmuş bir forumdu onlarla beraber hack alemi ile tanışmıştım. Bir vakit sonra site kapanınca kendimi bazı konularda geliştirmek için bazı kaynaklara başvurdum. Ayrıca tabii ki medyayı çok iyi kullanan Ayyıldız Timi de tabii ki biliyordum, orada da üyeliğim vardı. Fakat hack kavramı ile tanışmamı hackforum.com olarak yorumlamam daha doğru olur çünkü orada bu tür işleri yapan insanlar ile daha çok muhabbet etme fırsatım oldu. Çoğu yeni meraklı bir insan gibi ben de ilk adımları upload açıkları ve dorklarla atmıştım.
Yaklaşık 7 senedir hack piyasasında bulunuyorsunuz. Bize biraz eski günlerden bahsedermisiniz ? çoğu kişinin özlemle bakdığı günleri birde sizden dinlemek isteriz…
KocaReis : Yani belki de çok eski değil ama privatehackersin aktif olduğu zamanları özlemiyor değilim. Orada edindiğim dostluklarım vardı geceleri sabaha kadar site hacklerdik. Deli gibi mirror kasıyorduk 1 yıl içinde 3k mirror kasmıştık gölgeler.nette büyük bir kısmı bulunuyordu, şuan bazı mirror sitelerinde de bulunuyor. Bu beni tatmin ediyordu çünkü hedefimdeki siteye girebilmek benim için zirve noktasındaydı. Asla büyük siteleri hacklemek hedefim olmadı. Daha sonra forumda bir vakitte grafik tasarıma merak salmıştım, şuan sanırım o koldan yürüyorum. Çoğu kişinin özlemle baktığı günler aslında eski insanların anlattığı kadar da önemli değil. Çünkü eskiden o kadar da güvenlik önlemi yoktu. Her siteye kolay güvenlik açıkları ile kolayca girilebilirdi. Günümüzde halen daha bulunan ve bu konulardan bahseden eskiler genelde bu tür konular ile kendisini tatmin eder. Biz zamanında buraları hacklerdik, şimdi o eski tat yok vb. cümleler ile. 🙂
Herkes gibi eskiye özleminiz var , binlerce site hacklemişsiniz peki aklınızda çıkmayan bir hack olayı var mı ?
KocaReis : Evet ilk hacklediğim sunucuyu unutmuyorum içinde 200 e yakın site vardı. Privatehackers’te konuyu açtığım zamanı unutmuyorum benim için güzel bir duyguydu devamı da o hırs ile geldi 🙂
Bir diğer olayda bölgesel polis sitesini hacklediğimde privatehackerste kullandığım mail adresime o bölgesel polis teşkilatı tarafından mail gelmesi olmuştu. Oldukça şaşırmıştım. Siteyi nasıl hacklediğimi soruyorlardı ben ister istemez düşünüyordum bu adamlar mailimi bulduysa neden şikayetçi olmadılar diye. Daha sonra yararlandığım açığı göndermiştim, bir daha cevap vermemişlerdi. Sonra öğrendim ki privatehackerste mail adresim herkese acıkmış.
Güzel bir olaymış 🙂 şuan da hacktivizm grubunda yöneticisiniz buraya nasıl geldiğiniz, gelirken aklınızda unutamadığınız kişilerden bahseder misiniz ?
KocaReis : PrivateHackers ile başlayan macera şuan Hacktivizm ile devam ediyor. Privde bircok insan ile tanıştım. Dediğim gibi bireysel hack bilgimi geliştirdiğim yer oldu. Oradan Retinoid diye bir dostum vardı şuan sanıyorum ki kendisi başka bir isimle hacklink satıyor. Onunla iyi anlaşırdık. Daha sonra priv kapanınca ben de hack alemine kapımı kapatmıştım. Daha sonra Filistin halkına yapılan zulümler beni etkiliyordu ben de elime geçirdiğim kadar İsrail konumlu web sitesini hackleyip mesaj bırakıyordum. Mirror kaydı alırkende sitede bir grup gördüm sitelere “/ph.html” diye index atmış. Biz genelde privatehackerste ph.html şeklinde index atardık muhtemelen ordan çekti beni gittim foruma. İlk amacım bu forum neymiş diye kayıt olmaktı. Daha sonra Luxury (fatalworm) ile Luntox, MrTuRkIsH, by.root, SexiRahiple ve Kripton ile tanışmıştım. Bu insanlar ve muhabbetleri beni powerhacke bağladı diyebilirim. Bunlar ile birlikte tekrar girdim bu aleme. Yeniden bir umut site hackleyip zone kasma hedefimiz vardı devam da ediyorduk. Fakat ben daha çok grafik tasarım ile ilgileniyordum foruma yararım dokunsun diye uğraşırdım, bir süre sonra Fatalworm moderatörluk vermişti.
Şuan bu saydığım isimlerin çoğu ile halen daha görüşüyorum. Muhabbetim devam eder. Daha sonra forumda bir yöneticinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle fatal forumu kapatmıştı. Ben de ortamı bırakıp kendimi XenForo ve WordPresste geliştirmeye vermiştim. 1 yılda kendimi kurcalaya kurcalaya geliştirdim, dillerin de yardımı ile temalar eklentiler yazıp satmaya başladım. Bu da benim için extra bir gelir kaynağıydı. Bu olaylardan sonra zaten site hacklemek benim için bitmişti. Fatal sürekli boş iş olduğunu söylese de benim için bir tutku halindeydi o zamana kadar.
Daha sonra fatalworm skype üzerinden spyhackerzdeyiz deyince Kripton ile “reis madem foruma geçiyoruz poweri açalım” diye çok ısrar ediyorduk. Domain de o zamanlar boştaydı sanırım. Fakat fatal bu işe sıcak bakmadı. Biz de isteği üzerine sinek avlayan spyhackerze geldik. Forum kısa sürede büyük aktiflik sağladı. (eski aktifliği yoktu) Daha sonra bazı olaylar yaşandı zaten bunu çoğu kişi bilir burda uzun uzadıya anlatmama gerek yok. (fatal da hacktivizmde uzun uzadıya anlattı) Daha sonra spydan ayrıldım, Kriptonun imha timinde admin olduğunu öğrendim. Onu desteklemek için imha timinde takılmaya başladım.
Asil soruya geçecek olursak, bu alemde Kripton ve FataLworm un yeri ayrıdır benim için. Bu iki adam ile büyük projeler yaptık. Daha bilinmeyen de bir sürü projelerimiz var işleyen. FataLworm sağ olsun sürekli destek çıktı. Site açalım dedik tutmadı canın sağ olsun diyip geçerdi. En son dedik ki madem powerhacki açmıyoruz, neden adam akıllı tarafsız ve sağlam haberler giren bir haber sitesi açmıyoruz? diye konuştuk. Bununla beraber üç kişi siberbasını açtık. Şuan iyi bir ilerlemede ve İnşallah da devam edecek.
Gelelim son nokta olan Hacktivizme. Aslında hack forumu açmayacaktık evet. Ama bazı olaylar bizi buna zorladı diyebiliriz. Benim için nedenleri en son bulunduğumuz hack forumunda o forumun yöneticisinin kendi başına buyruk hareketleri neden oldu diyebilirim. Telegram grubunda ileri geri insan banlayıp açıklama yapmaktan aciz olan bir grupta daha fazla bulunmak aptallık olurdu. Bunu sen de biliyorsun yaşadın o olayları burda ifşa etmem doğru olmaz. Fakat neden banlandi sorusunu sorunca seni ilgilendirmez denilmesi, sonrasında admin rankının alınması fakat süper moderatör yetkisinin alınmaması olayın ayrı bir trajikomik tarafıydı. Forum chatinde süper moderatör yetkimi almayı da unutma, bu domain reglemeye benzemez forum cracklemek bize yakışmaz demiş ve bir daha da girmemiştim.
O foruma saygım da sevmezsin fakat o forumda kurucu olan SpyDark’tandır. Büyük emek vermiş o emeği çöp yapmak bana yakışmazdı. O olayı da orda kapattim. Gelelim genel sebebine genel sebebi de FataLworm hakkında yapılan yorumlar ve iftiralardı.
PowerHack Hacklenme olayı => Link  buradan ulaşabilirsiniz…
Powerhack.net i regleyen kesim domaini yenileyince biz de dedik ki burayı açalım. Kripton domaini seve seve verdi ve şuan ki hacktivizmin ilk halini kurduk.
Hacktivizm.com domaini Godaddy de barınıyordu. RootAyyıldızın hacklediği sinovac acı şirketinin yapmış olduğu şikayet nedeniyle de alan adı sağlayıcısı icann, hacktivizm.com domainine el koydu. Bazı lamerler de bunu biz yaptık diye üstlenmek ile kaldı.
Biz de neden duralım, o kadar emek verdik diyerek hacktivizm.org olarak forumu yeniden yapılandırdık.
Şuan aktif olarak devam etmekte. 🙂
uzun ve açıklayıcı bir yazı oldu insanların aklında kalan sorular cevap bulmuştur sanırım. Bizi kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Son olarak eklemek istediğiniz birşeyler var mı ?
KocaReis : Röportaj teklifin için teşekkür ederim, siber manşeti çok beğeniyorum. Sitenin geleceği uzun ve başarılı olması dileğiyle.
Teşekkürler…
Tekrardan röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ederiz. Kendilerine başarılar dileriz…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: