Siber Güvenlik Nedir ?

0 4

Siber güvenlik bilgisayarları, sunucuları ve her türlü saldırı alabilecek şeyi kötü amaçlı saldırılardan korumaya denir. Diğer isimleri ise Bilgi teknoloji güvenliği ve elektronik bilgi güvenliğidir.

Siber güvenliğin bir çok alanı vardır bunlardan bazılarını anlatalım.

Bilgi Güvenliği:

Veriyi depolamada ve aktarmada verinin içeriğini ve gizliliğinin korumasıdır.

Ağ Güvenliği:

Bir ağı saldırganlardan, kötü amaçlı yazılımlardan veya oluşabilecek her türlü tehlikeden korunmasıdır.

Son Kullanıcı Eğitimi:

Sistem ne kadar güvenli olursa olsun kullanıcının yapacağı yanlış bir şey sistemin güvenliğini tehdit edebilir. Bu nedenle insanların eğitimi de bir o kadar önemlidir.
Genel olarak bu eğitimler konferans halinde yapılabilmektedir.

Siber Güvenliğin Önemi:

Siber güvenlik günümüz teknoloji çağında oldukça önemlidir. Artık hayati önem taşıyan bilgilerimiz, fotoğraflarımız, şifrelerimiz, dosyalarımız ve daha fazlası dijital ortamda saklanmaktadır. Dijital ortamda ki verilerin korunması da siber güvenlikle ilgilidir. Kullandığınız bir sitenin içinden veri çalınırsa sonuçlar hiç hoş olmaz değil mi ? Verileriniz tehlikeye girebilir. Bunu engellemek siber güvenlik ile alakalıdır.

Siber Tehdit Nedir ?

Kuruluşların, kişilerin ve devletlerin bilgilerine yasa dışı yollardan erişme isteğine siber tehdit denir.
Siber tehditler başarılı olursa çok büyük zararlar verebilirler. Bir ülkenin elektriğinin kesildiğini düşünün milyarlarca zarar çıkabilir. Bir ülkenin vatandaşlarının bilgisinin internette yayınlandığını düşünün ne kadar kötü bir durum değil mi ?

Siber Tehdit Türleri Nelerdir ?

Siber tehditleri oluşturan bir hacker olabilir. Bir hacker grubu da olabilir. Bir devlet bile olabilir. Evet devletler başka devletlerden bilgi çalmak isteyebilir. Bu bilgi bir savaş teknolojisi veya başka bir bilgi olabilir.

Türkiye’de Siber Güvenlik

Türkiye son zamanlarda siber güvenlik ile ilgili çok büyük atılımlar gerçekleştirdi. Açtığı kurslar, desteklediği insanlar ve yaptığı yarışmalar ile büyük oranda gelişim gösterdi. BTK Akademinin kurulması bunu hızlandıracağa benziyor.

E-Devlet’e girerken sağlıklı bir şekilde girebiliyorsak, telefonla birini aradığımızda hatlar çekiyorsa, internete girebiliyorsak, sağlıklı şekilde interneti kullanabiliyorsak, bilgilerimiz çalınmıyorsa bunların hepsi siber güvenlik sayesindedir.
Siber savaş yeni çağımızın savaşı. Bu çağa hazır olmak bizlerin elinde.

Bu gönderiyi oylamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.