Fidye Yazılımı Nedir

0 3

Fidye yazılımı bilgisayarınıza girip dosyalarınızı erişemeyeceğiniz hale getiren zararlı yazılımlardır.
Dosyalarınıza erişmeniz için sizden fidye isterler bu nedenle isimleri Fidye Yazılımı olarak adlandırılır.
Fidye Yazılımlarının iki türü vardır. Şifreleyiciler ve kilitleyiciler.

Şifreleyiciler:

Bilgisayarınıza şifreleyici bir fidye yazılımı bulaşırsa bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaları ,fotoğrafları, oyunları, müzikleri ve geri kalan her şeyi şifreler. Şifrelenen dosyalara erişim olmayacaktır. Erişmek için saldırgan sizden fidye talep eder bu fidye genelde para olur. Fidyeyi verdiğiniz taktirde size bir key yani özel anahtar vereceğini söyler. Bu anahtarı kullanarak şifrelenen dosyaları açabileceğinizi söyler.

Kilitleyiciler:

Bu tür fidye yazılımları şifreleyiciden farklı olarak bilgisayarınızı kilitler. Bütün sistem kullanılmaz olur. Sistemi tekrar kullanabilmeniz için sizden fidye talep ederler. Genelde fidye yine para olur fakat şifreleyici fidye yazılımlarından daha az para istenildiği görülmektedir.

Nasıl Korunabiliriz ?

Fidye yazılımları önlem alınmaz ise pahalıya mâl olabilir bunun için korunma yollarını öğrenmekte fayda var.
Korunmanın bir çok yolu var en önemlisi her şeyde olduğu gibi kullanıcının dikkatli olmasıdır.

Sistem Güncellemeleri:

İşletim sistemlerinin güncellemelerini yapmak çok önemli. Ne kadar dikkatli olursanız olun güncellemeleri yapmadığınız taktirde haberiniz olmadan bilgisayarınıza virüs girebilir.
Sistem güncellemelerinizi sıklıkla kontrol ediniz. Özellikle güvenlik güncellemelerinizi yapmayı ihmal etmeyiniz.

Antivirüs Kullanımı:

Antivirüsler virüsten koruma yazılımıdır. Son dönemde artan fidye yazılımları yüzünden antivirüs firmaları bu konuda büyük gelişimler gösterdi. Bilgisayarınıza antivirüs yükleyiniz mümkünse ücretli antivirüs programları kullanınız. Antivirüs programlarının güncellemelerini ihmal etmeyiniz.

Düzenli Yedek:

Düzenli yedek almak sizi her duruma karşı hazır kılar. Verilerinizi sakladığınız depolama biriminde bir sorun çıksa bile yedeğiniz olduğu için bir problem olmayacaktır. Düzenli yedek almak fidye yazılımlarına karşı korumada çok büyük rol oynar. Verileriniz şifrelense bile yedek aldığınız için bir sorun teşkil etmeyecektir. Yedeklerinizi bulut sunucularda tutabilirsiniz. Google Drive , Yandex Disk gibi. Kendiniz yedek almakla uğraşmak istemiyorsanız veya zamanınız yoksa piyasada bulunan yedek alma programlarını kullanabilirsiniz.

Bilinçli Olmak:

Bilmediğimiz bağlantılara tıklamamalıyız. Bilmediğimiz uygulamaları indirmemeliyiz virüs olabilirler. Antivirüs programımızı kapamamalıyız. Her zaman açık tutarak saldırılara karşı hazır tutmak gereklidir.

Bu gönderiyi oylamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.