GÜÇLÜ ŞİFRE NASIL OLUŞTURULUR?

Sürekli bir yerlere kayıt olurken bizden şifre istenmek de. Kullandığımız şifre bizim için önemli bugün sizlere nasıl güçlü şifre oluşturabileceğimizden bahsedeceğim.

Parola tahminlerinin altında oldukça basit bir matematik yatıyor.

Bir şifre oluştururuken önemli olan kısım bunun tahmin edilmesi zor ve uzun olmasıdır. Aslında şifreleme tekniğin altında matematik yatıyor. Aşağıda gördüğünüz tabloda ki gibi “pass” şifresini kullanan biri için 456.976 de 1’dir. Tabloya bakdığımızda şifre uzadıkça bulunma olasılığı düşüyor. Tabi birde harfler ve rakamlar da devreye girince Bulunması imkansıza yakın olmak da.

2015 ila 2019 yılları arasında en çok kullanılan şifreler şunlardı.

2015-2019 arasında en çok kullanılan şifreleri görmektesiniz. Tabloya bakdığımız ilk sıra hepimizin aklına gelen şifre ilk sıra da yer alıyor. Bu büyük bir tehlike herkesin aklına gelen ilk şifreyi kullanmak kullandığımız hesabın çalınmasına  veya veri kaybına uğramamıza neden olur.

Güçlü bir şifre için ne yapmak gerekiyor?

Güçlü şifre oluşturmak aslında kolay birşeylerdir insanların çoğu genellikle daha akıl da kalıcı ve kısa şifreler kullanır bu aslında bütük bir hata. Güçlü şifre oluşturmak için rakam ve harflerin karışık olduğu bir şifre seçmeliyiz. Bunları seçmek tek başına yetmez şifremizin uzun olması lazımdır. Şifre uzunluğu artıkça bulunma olasılığı düşecektir.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Bir sonraki yazımız : https://sibermanset.com/brezilya-kamu-bakanligi-hacklendi/

Categories: Blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s